Czas czytania: 4 minut

Podróżowanie w klasie ekonomicznej może być dość niewygodne: mało miejsca na nogi, skromny catering i nachalni sąsiedzi są w stanie trwale zniszczyć przyjemność z latania i sprawić, że podróż na wakacje lub na spotkanie biznesowe stanie się jedynie męczącą koniecznością. Tutaj jednak może pojawić się chęć ucieczki przed niewygodną „drewnianą ławką”, a na to miejsce pojawia się pragnienie wygodniejszego latania - w klasie biznes, w pierwszej klasie lub prywatnym odrzutowcem. Jednak, na czym polegają różnice, a co za tym idzie, jakie są zalety tych trzech opcji podróżowania?

Klasa biznesowa

W zależności od długości trasy podróż w klasie biznesowej będzie się bardzo różnić. Zwłaszcza na krótkich trasach różnica w stosunku do klasy ekonomicznej jest bardzo niewielka. W większości przypadków siedzenia mają takie same wymiary jak w klasie ekonomicznej. Pojedyncze miejsca natomiast pozostają wolne – na przykład środkowe miejsce w rzędzie trzyosobowym. Dzięki temu mamy nieco więcej miejsca na nogi i lepszą przestrzeń prywatności. Poza tym catering jest na wyższym poziomie i zazwyczaj jest podawany w porcelanowych naczyniach.

Na dłuższych trasach, klasa biznesowa oferuje zdecydowanie większą i odczuwalną wygodę pod względem komfortu siedzenia. Większy rozmiar siedzeń z wydłużoną odległością do siedzenia przed nami, a także możliwość ustawienia siedzenia w pozycji leżącej: wielu pasażerów docenia tę dodatkową korzyść. Wyższy poziom oferowanej usługi można zauważyć również w wyborze dań podczas cateringu. Posiłki są z reguły świeżo przygotowywane, a pasażerowie mogą je sami wybrać z menu. 

Inne zalety podróżowania w klasie biznes – niezależnie od długości trasy – są zauważalne, kiedy zbliża się moment lotu oraz po przylocie: pasażerowie klasy biznes mogą zazwyczaj wejść na pokład samolotu przed innymi pasażerami i opuścić go w pierwszej kolejności po wylądowaniu. Ponadto niektóre duże linie lotnicze zapraszają swoich pasażerów klasy biznes do poczekalni, w której mogą spokojnie oczekiwać przed odlotem. Pasażerowie latający na długich dystansach korzystają czasami z powitalnego salonu po wylądowaniu, w którym mogą odpocząć po trudach lotu i odświeżyć się pod prysznicem.

Wymienione udogodnienia wiążą się ze znaczną dodatkową opłatą: oczywiście lot w klasie biznes jest droższy niż porównywalny bilet w klasie ekonomicznej.

Pierwsza klasa

Najwyższy komfort podczas regularnych lotów pasażerskich oferuje pierwsza klasa – jednak tylko na niektórych długich trasach. Zaledwie kilka rodzajów samolotów, takich jak Airbus A380, posiada wystarczająco dużo miejsca na przedział w pierwszej klasie, zaś niektóre linie lotnicze świadomie rezygnują z możliwości lotu pierwszą klasą i wolą oferować więcej miejsc w niższych klasach. Na krótkich dystansach oraz na długich, lecz nietypowych dystansach zazwyczaj nie ma pierwszej klasy. Wysoki poziom komfortu podczas podróży oraz doskonały serwis to jednak wyjątkowe oferty, które otrzymują pasażerowie tylko podczas nielicznych tras realizowanych w pierwszej klasie.

W porównaniu z klasą biznesową, podróż w pierwszej klasie przenosi pasażera pod wieloma względami na wyższy poziom komfortu: wygodne siedzenia zapewniają jeszcze więcej miejsca na nogi i można je przekształcić w łóżko. Do tego dochodzi jeszcze więcej przestrzeni prywatności. Catering natomiast zapewniany jest w postaci wysokiej jakości bufetu lub są to ekskluzywne posiłki i napoje à la carte. Również program rozrywkowy na pokładzie odróżnia się od innych klas podróżowania poprzez dostępność większych ekranów do oglądania filmów. Zarówno przed lotem, jak i po jego zakończeniu, pierwsza klasa oferuje pewne ulepszenia w stosunku do klasy biznesowej: bardziej ekskluzywne salony (lounge) i boarding z wyższym priorytetem.

Oczywiście ekskluzywność podróżowania w pierwszej klasie ma swoją cenę, ponieważ koszt biletu znacznie przewyższa opłatę za lot w klasie biznesowej. Ponadto należy zauważyć, że linie lotnicze oferują przeloty w pierwszej klasie w różnych cenach, a także na różnym poziomie. Dlatego rezerwując lot w pierwszej klasie warto zadbać o uzyskanie od linii lotniczych szczegółowych informacji na temat usług i cen.

Prywatny odrzutowiec

Ze względu na szereg udogodnień i wysoki komfort, które oferują loty w klasie biznesowej oraz w pierwszej klasie, to jedynie pasażerowie prywatnych odrzutowców są niezależni od harmonogramu odlotów liniowego samolotu pasażerskiego: w przypadku lotów regularnych to linia lotnicza określa trasy i godziny odlotu, a odprawa musi również odbyć się w ramach czasowych określonych przez przewoźnika. W przypadku krótkoterminowej zmiany planów lub opóźnienia, w zasadzie nie ma możliwości elastycznego zareagowania: nawet, jeżeli dotyczy to pasażerów pierwszej klasy, samolot nie czeka, lecz startuje punktualnie. Natomiast krótkoterminowy transfer skutkuje często kilkugodzinnym opóźnieniem, a czasami przeciąga się to na cały dzień. 

Dlatego największym atutem prywatnego odrzutowca jest dla wielu pasażerów właśnie elastyczność. W dyspozycji prywatnych odrzutowców znajdują się liczne mniejsze lotniska, oczywiście oprócz głównych węzłów komunikacyjnych, które wykorzystywane są do startów i lądowań. A zatem odległość od miejsca pobytu pasażerów do lotniska odlotu oraz od lotniska docelowego do miejsca przeznaczenia jest znacznie krótsza – dzięki temu skracamy również czasochłonne transfery drogą lądową pomiędzy lotniskami.

Użytkownicy prywatnych odrzutowców korzystają także z większej czasowej elastyczności: godziny odlotu można dostosować do życzeń pasażerów, dodatkowo w większości przypadków, można te ustalenia spontanicznie zmieniać. Ponieważ odprawa odbywa się na znikomo obciążonym terminalu lotnictwa ogólnego (General Aviation Terminal), może ona mieć miejsce bezpośrednio przed startem, a więc pasażerowie również wtedy oszczędzają dużo czasu. Klienci biznesowi mogą szybko zareagować, jeżeli spotkanie potrwa dłużej niż było to zaplanowane. A jeżeli zdarzy się, że wczasowicze utkną w korku w drodze na lotnisko lub ich pociąg będzie miał opóźnienie, prywatny odrzutowiec również będzie na nich czekał

Na pokładzie prywatnego odrzutowca pasażerowie mają zapewnioną indywidualną opiekę oraz serwis ze strony dedykowanego specjalnie dla nich pracownika załogi (stewardesy/stewarda). Również menu cateringowe może zostać uzgodnione na podstawie indywidualnych życzeń. A zatem zamiast ograniczonego wyboru z listy menu, pasażerowie otrzymują podczas lotu swoje ulubione dania i napoje. Kolejną ważną kwestią jest dodatkowa przestrzeń sfery prywatnej. Bowiem na pokładzie prywatnego odrzutowca podróżuje tylko grupa, dla której samolot został zarezerwowany – nie ma tam żadnych obcych pasażerów, których zachowanie mogłoby zakłócić spokój innych podróżujących.

Oczywiście, prywatny odrzutowiec oferuje również wygodne miejsca siedzące, które spełniają wszystkie wymagania pasażerów biznesowych oraz osób podróżujących pierwszą klasą. W zależności od rodzaju samolotu dostępne są dodatkowe udogodnienia, takie jak oddzielne miejsce do pracy i do spania, łazienka z prysznicem lub salon. Takie luksusowe aranżacje nie stanowią jednak często przedmiotu zapytania. Podróżujący na wakacje lub w celach biznesowych preferują natomiast małe samoloty, których atutem są elastyczność, prywatność i przyjemny komfort bez przesadnego luksusu.

Wnioski

W przypadku krótkich podróży, prywatny samolot oferuje znacznie większe udogodnienia niż lot w klasie biznesowej. Elastyczność i komfort są wówczas znacznie wyższe niż w klasie biznesowej, a usługa jest bardziej spersonalizowana. W porównaniu do podróżowania pierwszą klasą – o ile w ogóle taki lot jest dostępny na wybranej trasie – prywatny odrzutowiec również zyskuje dzięki większej elastyczności i może również konkurować z wieloma najlepszymi udogodnieniami, które oferuje pierwsza klasa.

Niemniej porównanie cen wynajęcia prywatnego odrzutowca z cenami biletów dla lepszych kategorii regularnych linii pasażerskich, jest dość trudne: oczywiście prywatny odrzutowiec dla jednej osoby będzie prawie zawsze droższy niż porównywalny bilet na zaplanowany lot na pokładzie regularnego samolotu pasażerskiego. Natomiast inni pasażerowie nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, o ile nie ma konieczności zapewniania większego samolotu. A zatem skorzystanie z możliwości prywatnego lotu dla grupy może być jak najbardziej opłacalne finansowo.

Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy Państwa niezwodnym partnerem, jeżeli chcą Państwo wyruszyć w następną podróż na pokładzie prywatnego odrzutowca. Jesteśmy do Państwa dyspozycji codziennie przez 24 godziny na dobę, i chętnie zajmiemy się kompleksową organizacją całej podróży lotniczej. Zapraszamy do kontaktu:

Wracam